O společenské odpovědnosti firem (tzv. CSR) se začíná poslední dobou celkem dost mluvit. Na západ od nás je CSR už pevnou součástí firemního světa, u nás je to zatím v plenkách, ale vývoj je znát.

A o co jde? Zjednodušeně o to, že firmy potlačují negativní dopady jejich činnosti nad rámec toho, co jim přikazuje zákon. A naopak se snaží podporovat rozvoj lokality a společnosti, ve které působí. Firmy zlepšují své fungování ve vztahu k zaměstnancům i životnímu prostředí a působí i navenek. Způsobů je mnoho, od finanční podpory potřebných, přes spolupráci z neziskovým sektorem na užitečných projektech, až po sdílení toho, co vymysleli, s veřejností.

Zajímavé oblasti CSR se v našem kraji věnuje projekt Spouštíme lavinu dobrovolnictví Ratolesti Brno. Cílí na rozvoj firemního dobrovolnictví. Jde o to propojit firmy a neziskové organizace. Zaměstnanci firem se zapojují jednou za čas ve své pracovní době do činnosti neziskovek. Můžou jim pomoct například se stěhováním, malováním atd. Nebo můžou využít své odbornosti a pomoct například s účetnictvím, propagací, nebo udělat školení pro klienty sociálních služeb. Neziskovkám to pomůže a pro zaměstnance je to příjemné zpestření každodenní rutiny, které firmu nestojí ani korunu.

Myšlenka projektu se nám moc líbí a tak jsme se taky zapojili. Ke spolupráci jsme si vybrali brněnskou pobočku organizace Bílý kruh bezpečí, která pomáhá obětem trestných činů, nejčastěji těch násilných. V ČR už čtvrtstoletí a v Brně 20 let. Dělají svoji práci dobře, jako dobrovolníci, ve svém volném čase. Udělali na nás dojem a proto jsme jim nabídli to, co umíme nejlíp – grafiku a pomoc s komunikací. Uvidíme, jak to celé dopadne, ale jedno víme už teď. Pomáhat organizacím, jako je Bílý kruh bezpečí má smysl.

Radek Holomčík

Radek Holomčík

Píše a navrhuje, o čem by se mělo psát. S klienty řeší, jak mají vystupovat a jak být společensky odpovědný.

Chcete odebírat nové články emailem?

Související články