„Vazba je strašně důležitá. Originální vazba tě na knize zaujme jako první, upoutá pozornost,“ říkala ve výtahu designerka Karolína, když jsme se vraceli z obědu. S tím nelze nesouhlasit. O vazbách jsme se bavili, protože mě zaujalo, jak kolegové vymysleli katalog k Moravskému podzimu. Je úžasně svázaný, vypadá skvěle a speciální otevřená vazba mu prostě dodává šmrnc. Tento druh vazby se teď často využívá.

Knihy se čtou lépe

Jde vlastně o klasickou tuhou vazbu, jen bez potahu. Nicméně i tak je možné dát knize obálku a přilepit ji třeba na zadní titulce. „Její hlavní výhodu vidím v tom, že to takhle krásně položíš a můžeš číst. Nezavírá se ti,“ dokazuje na katalogu Moravského podzimu náš produkční Petr. Na stránky stačí jen trochu zatlačit, neohýbají se, kniha se nezavírá a tak se perfektně čte. „Hřbet se dá navíc různě zdobit. Je možné jej potisknout, vytisknout na něj nějaký text nebo vazbu protkat třeba černou nití,“ doplňuje Petr.

Na tyhle věci je v našem studiu expert. Když je třeba něco vytisknout nebo například vyrobit nějaké vkusné logo firmy na zeď či na štít domu, tak si s tím Petr vždycky poradí a ještě navíc k tomu vymyslí mnohdy něco originálního. Vedle toho řeší i technické problémy našeho týmu, takže dneska třeba opravoval kávovar a teď zrovna připevňuje zákazníkovi v kanceláři na zeď krásné nové logo vyřezané z dubové desky.

Za tu cenu to stojí

Ale zpět k otevřené vazbě. „Dělali jsme i variantu, kdy se daly jednotlivé bločky z vazby odtrhnout. To se třeba hodí u nějakého programu,“ říká Petr. Naše studio, jak už bylo zmíněno, naposledy vyrábělo katalog festivalu Moravský podzim. Jedna z jeho variant měla právě i tyto odtrhávací bločky. Návštěvníci si tak mohli odtrhnout tu tematickou část, která se vystoupení týkala a nemuseli se tahat s celou knihou.

Co se týče ceny, je samozřejmě o něco vyšší než u klasické vazby. Ale tak jak u všech tisků a vazeb záleží na nákladu a dalších specifikacích. Nicméně otevřená vazba dodá knize originální ráz.

Pokud potřebujete zpracovat katalog, výroční zprávu, program, kuchařku nebo jakoukoliv jinou knihu, tak k nám přijďte na kafe. Něco zajímavého určitě vymyslíme. Můžeme jednak originálně zpracovat layout nebo zajímavě text vysázet. S tiskem vám pomůže produkční Petr a nedělá nám problém ani zpracovat kreativně texty. Tak se stavte.

Něco více o vazbách

Vazby se obvykle dělí podle toho, jestli jsou měkké nebo tuhé, a jsou značené písmenem V a číslem. Pod označením V1 najdete klasickou vazbu, kdy jsou papíry ve hřbetu secvaknuté například sponkami. Lze ji využívat do 60 stran při nižší gramáži papíru. V2 jsou lepené listy vsazené do měkkých desek, takovým knihám se říká „paperback“. Vazba V3 se liší od V1 způsobem uchycení sponek či skobek. Vazba V4 je poté náročnější – sešity jsou sešity níťovkou a poté třeba i slepené.

Polotuhé vazby se příliš nepoužívají a nesou označení V5 a V6. Mezi tuhé vazby poté patří: Knihy s vazbou V7 mají desky papírové a pouze na hřbetu plátno, naopak knihy s vazbou V8 jsou potažené jedním druhem materiálu (plátno, kůže atd.). Vazba V9 má zase plastové desky. Takto bychom mohli pokračovat, vazeb existuje opravdu hodně. Pokud chceme, aby náš materiál byl něčím opravdu zajímavý a speciální, podívejte se na netradiční vazby. Inspiraci lze třeba najít v jiných kulturách.

Josef Káles

Josef Káles

Textaří, nasává atmosféru studia a firem. A snaží se ji sepsat na papír a sprejovat na facebookové zdi.

Chcete odebírat nové články emailem?

Související články